بانک اطلاعاتی در بازاریابی

شاید همه ی ما اهمیت یک بانک اطلاعاتی جامع در بازاریابی را بدانیم. بانک اطلاعاتی جامع دربازاریابی یعنی دسترسی سریع و مستقیم به تمام مشتریان بالفعل و بالقوه. به عبارت دیگر یعنی دسترسی به تمام کسانی که به خدمات یا محصول شما نیاز دارند. کسانی که اگر از محصول و یا خدمات شما اطلاع داشته باشند حتما به سراغ شما می آیند.

 

به طور مثال شما وارد کننده یک محصول جدید و انحصاری هستید. کشتی شما وقتی به ایران می رسد شما یک توزیع کننده عمده فروش می شوید و سود معینی از فروش محصول خود می برید. اما فروش این محصول به همینجا ختم نمی شود. عمده فروش بازار هم سود خودش را می برد خوردفروشان و مغازه داران هم سود دیگری می برند.

 

حالا شما فرض کنید که مشخصات کامل همه خرده فروشان و مغازه داران را در غالب یک بانک اطلاعاتی در اختیار دارید. یا از آن هم بهتر اینکه مشخصات کامل کسانی که ممکن است آن محصول را از شما خریداری کنند را در اختیار دارید و به وسیله تبلیغات آن ها را از وجود چنین محصولی باخبر می کنید.

 

در این شرایط تمام واسطه ها حذف می شوند و شما به عنوان وارد کننده ی یک محصول می توانید سود چشم گیری داشته باشید. هر چقدر تعداد فیلدهای این بانک اطلاعاتی بیشتر باشد؛ شما مشتریان بیشتری خواهید داشت. هرچقدر اطلاعات افراد این بانک کامل تر باشد شما فروش آسان تری خواهید داشت.

 

این مثال را در مورد انواع خدماتی که جامعه به آن نیاز دارد هم قابل تطبیق است. مثلا آژانس مسافرتی شما بهترین خدمات را در بین همکاران شما ارئه می دهد. حالا اگر شما بانک اطلاعات جامعی از تمام مشتریان بالقوه خود داشته باشید؛ چرخه ی بالا تکرار می شود.

 

یک بانک اطلاعاتی با 1000 فیلد را در نظر بگیرید. اطلاعات هزار نفر از کسانی که زیاد مسافرت می کنند. شما برای آنها خدمات خود را به انواع روش های تبلیغاتی معرفی می کنید. می توان به جرأت گفت شما در هر دوره تبلیغاتی که خدمات خود را برای این افراد معرفی می کنید ، به صورت حداقلی و بسیار بدبینانه ، 20 نفر مشتری خواهید داشت. در حالی که شاید هزینه هر دوره تبلیغاتی کمتر از سود عائد از یک مشتری شما باشد. آن هزار نفر مشتریان بالقوه شما هستند. شاید به هر دلیلی در آن دوره تبلیغاتی قصد مسافرت نداشته اند ولی معلوم نیست که در دوره تبلیغاتی بعدی شما کدامیک از آن 1000 نفر باقی مانده مشتری شما می شوند و یا اطلاعات آژانس شما را در جایی نگه خواهند داشت و هر وقت که عزم سفر کردند با شما تماس خواهند گرفت.

 

به مثال بالا و احتمالات آن خیلی خوب دقت کنید. حالا فرض کنید شما یک بانک اطلاعاتی از مشتریان بالقوه خود در اختیار دارید که این بانک شامل اطلاعات 200/000 هزار نفر از افرادی است که احتمالا به خدمات شما احتیاج دارند. حالا تمام قاعده های بالا 200 برابر می شود. بانک های اطلاعاتی به نسبت تعداد فیلد و کیفیت اطلاعات فیلدها تقسیم بندی می شوند. بسیار روشن است که برای یک بازار یابی خوب و پر بازده ، بانک های اطلاعاتی می توانند نقش کلیدی و مهمی را ایفا کنند.

 

یک شرکت برای ادامه دادن چرخه اقتصادی خود ، دائما به چرخه فروش و آشنایی با مشتریان بیشتر نیاز دارد و هرچقدر چرخه ی فروشِ بیشتری داشته باشد می تواند کسب و کار خود را توسعه ی بیشتری دهد. اگر این روند طی چندین سال ادامه پیدا کند یک کسب و کار کوچک تبدیل به یک کسب و کار بزرگ خواهد شد. تمام کسب و کار های بزرگ امروز در زمانی کسب و کاری کوچک بوده اند. فقط باید به قدرت تبلیغات باور داشت.

برای مشاوره مستقیم با این شماره تماس بگیرید: 09351803022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *