تبلیغات مبل

تبلیغات مبل و عوامل مؤثر در آن (Advertising furniture)

در این مقاله (Article) بنا داریم به بررسی تبلیغات مبل و بازاریابی در این صنعت بپردازیم. هدف نهایی از تولید و عرضه محصولات به بازار ، فرایند فروش است؛ در نتیجه ما در تمامی مراحل تولید (Production) باید به موضوع فروش (Sale) توجه داشته باشیم. اگر تولید کننده ای بحث فروش را در مراحل تولید خود لحاظ نکند؛ مراحل تولید را به شکل ناقص انجام داده است.

شناخت بازار و سلیقه مشتریان در تولید یک محصول نقش مهمی دارد. تولیدات موفق ، معمولا تولیدات بازار محور می باشند. پس توجه داشته باشیم که در مورد تولیدی های کوچک مانند کارگاه مبل ، بازار محوری عامل اصلی موفقیت است. اگر ما یک نوع مبل را در مدت زمان طولانی تولید کنیم؛ طبق قواعد بازاریابی دچار اشتباه شده ایم. ما باید با روش های علمی ببینیم سلیقه ی امروز مشتری چیست؟! و سیر حرکتی آن به کدام سمت گرایش دارد؟!. در اینجا بحث مد (Fashion) هم می تواند کمک بزرگی به ما داشته باشد.

تبلیغات مبل

نکات مهمی را باید رعایت کنیم؛ تا به مرحله تبلیغات برسیم. در اصل نکات بازاریابی ، زیر ساخت های تبلیغات به حساب می آیند. تبلیغات نمی تواند محصولی را که هیچ تناسبی با بازار و سلیقه مشتریان ندارد را ، به صورت موفق بفروشد. تبلیغات مبل و یا هرگونه تبلیغات در آنجایی موفق است؛ که بتواند در تولید خود ، سلیقه بازار را تامین کند و این محصول مورد پسند را ، با روش های تبلیغاتی به مخاطبان خود معرفی کند.

تبلیغات مبل

تبلیغات مبل و روال بازاریابی

تبلیغات در مورد هر کالایی ، ویژگی های مخصوص به خود را دارد. مبل و تبلیغات مبل از دسته تبلیغات کالاهای لوکس و زینتی به حساب می آید. در مورد تبلیغات مبل و کالاهای زینتی باید به این نکته توجه داشت که مشتری برای خرید این نوع کالا ، نیاز به دیدن و لمس هرچه بیشتر جزئیات آن دارد. شاید مسائل فنی و استحکامات آن مورد توجه بسیاری از مشتریان نباشد؛ اما زیبایی ، حرف اول را در تبلیغات کالاهای لوکس می زند.

بیشترین نوع خرید و فروش مبل در جهان به وسیله نمایشگاه داران مبل انجام می شود ، دلیل آن هم واضح است. مشتری کالای لوکس را تا نبیند ، خریداری نمی کند. فروش از راه دور و فروشگاه های اینترنتی نمی توانند سهم خوبی در بازاریابی و تبلیغات مبل داشته باشند. ولی روش هایی وجود دارد که در مقاله بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

تبلیغات مبل و نمایشگاه

همانطور که بیان شد تبلیغات مبل بیشتر توسط نمایشگاه داران صورت می گیرد ، اما یک نمایشگاه مبل نمی تواند پاسخ گوی تولیدات روز و متنوع مبل باشد. تنوع محصول زیاد است و فضای نمایشگاهی محدود. حالا نمایشگاه داران می مانند و محصولات زیادی که در نمایشگاه آنها جا نمی شود. در اینجا بسیاری از لوازم وجود دارد که تا حد زیادی می تواند این نقیصه را جبران کند.

تا اینجا در مورد تبلیغات مبل به این نتیجه رسیدیم که بهترین نوع تبلیغ برای مبل تبلیغ نمایشگاهی است. حالا باید ببینیم که یک نمایشگاه مبل با چه مشکلاتی مواجه است و از نظر تبلیغات به چه چیزهایی نیاز دارد.

تبلیغات مبل

تبلیغات مبل و تبلیغات نمایشگاهی

تبلیغات مبل | کاتالوگ

برای جبران کمبود فضا در نمایشگاه های مبل ، قدیمی ترین و مؤثرترین کار ، استفاده از کاتالوگ های چاپی با کیفیت بوده است. مشتریان به وسیله آن می توانستند سایر مدل هایی که در نمایشگاه نیست و توسط این تولید کننده تولید می شود را ببینند. اگر طرح و زیبایی مبل نظر آنها را جلب می کرد؛ برای دیدن محصول به کارگاه می رفتند. این روش همیشه مؤثر بوده و غالب نمایشگاه داران از آن استفاده می کنند. کاتالوگ های تبلیغات مبل انواع مختلفی دارند و نکات تبلیغاتی زیادی وجود دارد که باید در آنها به کار برده شود تا بتواند یک فروش موفق را بری ما حاصل کند.

ابعاد کاتالوگ در تبلیغات مبل

ابعاد کاتالوگ در تبلیغات مبل از اهمیت بالایی برخوردار است. شما نمی توانید زیبایی ها و زوایای مختلف یک دست مبلمان را در ابعاد A5 و یا A4 به مشتریان خود معرفی کنید. در مطالب بالا بیان شد که مشتری در مورد کالاهای لوکس ، نیاز دارد آن را لمس کند؛ در نتیجه ما به هر روشی که بتوانیم محصول را برای او ملموس تر کنیم ، در فروش خود موفق تر خواهیم بود. ابعاد بزرگ یا به عبارت صحیح تر ابعاد متناسب می تواند حس خوبی را به مشتری منتقل کند. ابهام در مورد محصول مشتری را کلافه و بی اعتماد می کند. یادمان باشد که فرایند فروش به ثانیه های طلایی بستگی دارد؛ که اگر ما مشتری را گیج کنیم این ثانیه ها برای ما طلایی نخواهند بود.

ابعاد کاتالوگ باید خاص باشد. استفاده از فرم های عمومی در چاپ کاتالوگ تبلیغاتی منفی به حساب می آید. خاص بودن ابعاد کاغذی که برای کاتالوگ ما استفاده می شود ، می تواند کمک بسیار بزرگی در جلب نظر مشتری به محصول ما انجام دهد. ذهن مشتریان ما پر شده از تبلیغات A5 و A4 که محصولاتی کم ارزش و در پاره ای از موارد ناراحت کننده در آنها تبلیغ می شوند ، حالا اگر ما محصولات خودمان را در این ابعاد به مشتری معرفی کنیم؛ از جهت روانی او را از خرید منصرف کرده ایم.

صحافی کاتالوگ در تبلیغات مبل

صحافی نیز می تواند نقش مهمی در تاثیر گذاری کاتالوگ بر ذهن مشتری داشته باشد. مشتری می خواهد محصولی را که در نمایشگاه شما نیست تا آنجایی که امکان دارد ببیند ، لمس کند و مورد بررسی قرار دهد. برخی از انواع صحافی ها باعث می شود؛ بخشی از محصول در دید مشتری قرار نگیرد و مشتری برای دیدن آن تلاش کند. این حس برای مشتریان ناخوش آیند است. ثانیه های طلایی فروش باید فقط صرف آشنا کردن مشتری با محصول تولیدی ما باشد و هر گونه نارضایتی می تواند سرنوشت فروش را تغییر دهد. امروزه با پیشرفت صنعت چاپ و مدرن شدن وسایل صحافی؛ کاتالوگ ها به گونه ای طراحی می شوند که تمام صفحه بدون هیچ گونه قوس و فرورفتگی برای مشتریان قابل رویت است.

ضخامت کاغذ کاتالوگ در تبلیغات مبل

ضخامت و استحکام کاغذ کاتالوگ می تواند به مشتری حس خوبی را منتقل کند و اعتماد او را نسبت به تولیدات شما جلب نماید. شکیل بودن کار در مورد فروش کالاهای لوکس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حتی لباس فروشنده ی کالاهای لوکس می تواند تاثیر چشمگیری در فروش محصولات داشته باشد. در مورد ضخامت و شیک بودن کاتالوگ نیز این نکته باید رعایت شود. ضخامت کاغذ کاتالوگ باعث میشود ، هم کار شما بهتر دیده شود و هم مشتری به کار شما اعتماد بیشتری بکند. یک کاتالوگ با کاغذ گلاسه 135 گرم و صحافی با منگنه هرگز نمی تواند شما را نسبت به رقیبان خود پیروز نماید. معمولا نمایشگاه های مبل کنار هم قرار دارند و آن کسی می تواند در فروش نسبت به رقیبان خود موفق تر باشد که ظرافت های بیشتری را رعایت نماید.

تبلیغات مبل

عکاسی کاتالوگ در تبلیغات مبل

عکاسی در کارهای لوکس رابطه مستقیمی با ملموس بودن تبلیغات دارد. به این معنا که عکاسی و نورپردازی آن باید به گونه ای باشد که تمام ابهامات در ذهن مشتری را پاسخ دهد. یکی از اشتباهات رایج در طراحی و عکاسی کاتالوگ ها مبل و تبلیغات مبل استفاده از قالب های تیره (Dark Theme) است. شاید قالب های تیره به  شکیل بودن کار کمک کند؛ ولی در مورد اصلی ترین هدف ما که رفع ابهام از کالای غیر موجود است ، تاثیر منفی می گذارد. با اندکی توجه به تبلیغات مبل و مبلمان در کشورهای پیشرفته و صنعتی به این نتیجه میرسیم که اکثر کاتالوگ ها از قالب های روشن (Clear theme) استفاده می کنند. زمینه سفید و قالب روشن باعث می شود زوایا و جزئیات کار دیده شود و مشتری نسبت به محصول ما حس ابهام نداشته باشد. اگر ما بتوانیم حس ابهام را در مشتری خود برطرف کنیم ، نیمی از فرایند فروش را طی کرده ایم. پس نتیجه می گیریم که در تبلیغات مبل باید از نورپردازی دقیق استفاده کنیم و زوایای مختلف محصول را به بهترین شکل توسط عکس به مشتری معرفی نماییم.

نکته ی دیگری که در مورد عکاسی صنعتی مورد توجه می باشد این است که؛ ما باید بدانیم ابعاد محصول یکی از ابهامات مشتری می باشد و او نمی تواند ابعاد محصول ما را از روی عکس متوجه شود. شاید یکی از شاخصه های مهم مشتری برای انتخاب محصول ، ابعاد آن باشد. برای رفع این مشکل و زدودن ابهام از ذهن مشتری باید در عکاسی خود از شاخص هایی استفاده کنیم که ابعاد آن برای مشتریان ما روشن است. مثلا فردی روی مبل بنشیند و بعد عکس گرفته شود در این حالت مشتری به صورت ناخودآگاه ابعاد محصول را با ابعادی که در ذهن دارد تطبیق می دهد و نتیجه گیری می کند. چیزهای دیگری هم وجود دارد که می تواند این کار را برای ما انجام دهد و بستگی به میزان خلاقیت عکاس دارد. مثلا ابعاد فرش ، کمدها و ویترین های رایج و…

تمرکز (focus) در عکاسی ، یک عامل مهم تبلیغاتی در کاتالوگ و تبلیغات مبل می باشد. تمرکز عکاسی ما برای یک سری از محصولات باید برنامه ریزی شده باشد. ما باید بدانیم که مشتری در مورد چه چیزهایی در محصول ما کژتابی و ابهام دارد. یا چه چیزهایی از این محصول می تواند توجه مشتری را جلب نماید. اینجا بحث تمرکز عکس (focus) دارای اهمیت زیادی می شود. تمرکز روی پارچه استفاده شده ، ظرافت های کار شده بر روی چوب ، کیفیت دوخت و رویه کوبی و بسیاری از موارد که دارای اهمیت هستند. نکته تبلیغاتی و تاثیر گذار در اینجا ، برنامه ریزی تمرکز عکاسی (Planning focus) می باشد. ما باید نکات قابل توجه در هر محصول را چه از دید تولید کننده و چه از منظر مشتری بدانیم و برای نشان دادن آنها در کاتالوگ ، برنامه ریزی کنیم. حتی ترتیب قرار گیری تمرکز ها نیز می تواند مؤثر باشد. نمونه های پیشرفته در این موضوع از یک نمای کلی در مرکزیت صفحه استفاده می کنند و جزئیات همان محصول را با تمرکزهای گوناگون (Various focus) در حاشیه صفحه به نمایش می گذارند.

تبلیغات مبل

طراحی گرافیک کاتالوگ در تبلیغات مبل

تمام نکاتی که در بالا گفته شد باید به صورت مجموعی در طراحی گرافیک استفاده شود به این معنا که طراح گرافیک کاتالوگ مجموعه عوامل بالا را مدیریت می کند و هر کدام را به نسبت مناسب خودشان در طراحی بکار می برد. طراح گرافیک تبلیغاتی با تسلط بر بسیاری از مطالب طراحی تبلیغاتی می تواند کمک بسیار مؤثری در فروش محصولات ما به وسیله کاتالوگ داشته باشد.

البته شرکت تبلیغات شرق علاوه بر ارائه خدمات حرفه ای طراحی و چاپ کاتالوگ ، در زمینه ارائه خدمات الکترونیک و کاتالوگ های الکتریکی نیز خدمات ویژه ای دارد که به مراتب کم هزینه تر از چاپ کاتالوگ می باشد. به طور مثال شما می توانید تمام روش های جذب مشتری را که در بالا بیان شد در یک صفحه LCD به نمایش در آورید و یا تبلت و گوشی همراه و حتی تبلت و گوشی همراه مشتریانتان حتی آن دسته از مشتریانی که هنوز به صورت حضوری به نمایشگاه شما نیامده اند نیز می توانند از محصولات شما دیدن کنند.

در مقاله بعدی به بررسی روش های غیر نمایشگاهی تبلیغات مبل می پردازیم. با ما همراه باشید.

برای مشاوره رایگان تبلیغاتی تماس بگیرید: 09124273751

لینک مفید