آشنایی با کاتالوگ HTML

با گران شدن قیمت کاغذ و فراگیری روز افزون تلفن های همراه هوشمند دیگر استفاده از کاتالوگ های چاپی منطقی به نظر نمی رسد.

کاتالوگ های دیجیتالی می توانند جایگزین بهتر و موثرتری بجای کاتالوگ های چاپی باشند. برای آشنایی با مزیت های کاتالوگ دیجیتال نسبت به کاتالوگ چاپی می توانید ویدئو زیر را مشاهده کنید.

کاتالوگ دیجیتال HTML

کاتالوگ HTML می تواند تمامی محصولات شما را با دسته بندی خاص و به صورت کاملا منظم به مخاطب معرفی کند. ورق زدن کاتالوگ و دیدن محصولات آن هم به صورت لینک بندی شده باعث می شود مخاطب به راحتی بتواند تمامی محصولات شما را با جزئیات و توضیحات کامل مشاهده کند. 

امکانات کاتالوگ HTML:

 • امکان قراردادن بی نهایت متن.

در کاتالوگ HTML شما محدودیت حجم محتوا ندارید و می توانید به هر میزان که نیاز باشد محتوا قرار دهید. -از چند جمله تا چند جلد- درست است که مخاطبان کاتالوگ از حجم محتوای زیاد کلافه می شوند و قراردادن مختوای زیاد نتیجه عکس می گذارد اما از طرفی هم مخاطب به دنبال اطلاعات هرچه بیشتر درباره محصولی است که قرار است خریداری کند. کاتالوگ HTML این مشکل را حل کرده است و با دسته بندی منظم به مخاطبان هر میزان از اطلاعات را که احتیاج داشته باشند ارائه می دهد. بدون ایجاد خستگی و کسالت در مخاطب به طوری که گوبا مخاطب مطالبی را که لازم دارد کشف نموده است و با اشتیاق آنها را دنبال می کند.

 • امکان قراددادن تصاویر

در کاتالوگ HTML دقیقا مانند کاتالوگ چاپی می توان از تصاویر زیاد و گرافیک تبلیغاتی استفاده کرد. مهمترین عنصر تاثیرگذاری در کاتالوگ های چاپی گرافیک و تصاویر آنها بوده است که در کاتالوگ دیجیتال هم از آنها استفاده می کنیم با این تفاوت که در اینجا می توان از تصاویر متحرک هم استفاده کرد و از طرفی زیبایی بصری تصاویر در صفحه موبایل بیشتر از چاپ روی کاغذ است.

 • امکان قرار دادن ویدئو:

اکنون ما در عصری زندگی میکنیم که بهترین شیوه انتقال مطالب و انجام تبلیغات ویدئو می باشد. ویدئو ها به صورت مختصر و کامل با بهره گیری از چندین هنر کنار یکدیگر مفاهیم را به مخاطب انتقال میدهند. امروزه مخاطبان دوست ندارند متن بخوانند و وقت زیادی را صرف به دست آوردن مطلبی که بدنبال آن هستند بکنند. برای همین هم پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی آنهایی هستند که از ویدئو استفاده می کنند. اینستاگرام، یوتویوب و فیس بوک از جمله پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی هستند و یکی از عوامل محبوبیت آنها اشتراک گذاری ویدئو هست زیرا آنها ذائقه مخاطب را فهمیده اند و همین امر نشان می دهد که ویدئو شیوه بسیار مخبوبی برای انتقال مفاهیم به مخاطب است.

این امکان که ما بتوانید در کاتالوگ خود از ویدئو استفاده کنیم امتیاز بسیار مهمی است و می تواند بر فروش ما تاثیر خوبی داشته باشد. کاتالوگ HTML به شما این امکان را میدهد که هر تعداد ویدئو با هر حجمی را در کاتالوگ خود داشته باشید و شما با یکبار معرفی محصول خود به صورت ویدئویی میلیون ها بار آن را برای مخاطبانتان تکرار کنید.

 • استفاده از صوت در کاتالوگ HTML:

استفاده از صوت نیز روشی دیگر برای انتقال مفاهیم به مخاطب است. پادکست ها و رادیوهای اینترنتی گواه استقبال مخاطبان از این شیوه رسانه ای است.

بسیاری از محصولات و خدمات هستند که بهترین راه معرفی آنها استفاده از صوت است. اگر امکان قراردادن صوت در کاتالوگ را با امکان ویرایش لحظه به لحظه کاتالوگ کنار هم قرار دهیم می توانیم یک سلسله پادکست اختصاصی روی کاتالوگ خود داشته باشیم و هر روز برای مخاطبان خود قدری صحبت کنیم و حتی بازخورد آن را دریافت نماییم و نظرات مخاطبانمان را بشنویم.

 • امکان قراردادن فایل برای دانلود:

ما می توانیم فایل هایی را برای دانلود در کاتالوگ HTML خود قرار دهیم. تفاوتی ندارد که فایل ها چه چیزهایی باشند مانند: فایل های Word فایل های PDF و هر فایلی که شما احتیاج دارید به مخاطبان خود برسانید. 

در این فایل ها می توان نمونه کار و یا نمونه قرارداد و بسیاری از ملزومات کاری خودتان را قرار دهید.

 • امکان قراردادن لینک در کاتالوگ HTML

لینک ها مفیدترین بخش فعالیت های دیجیتال هستند. اصلا می توان گفت اصلی ترین امتیاز کاتالوگ HTML به کاتالوگ چاپی همین لینک پذیر بودن آن است.

لینک ها در کاتالوگ می توانند به ما این قدرت را بدهند که حجیم تریم مطالب را در یک صفحه به مخاطب انتقال دهیم. به طوری که کلیت یک مطلب گفته می شود و در متنی کوتاه کلیت کار بیان می گردد و این لینک ها هستند که در جای جای این صفحه مخاطب را به سمت مطالبی که می خواهند از آن بیشتر بدانند میکشد.

ما با لبنک ها می توانیم دسته بندی های بسیار قوی ای داشته باشیم و برای هر چیزی زیر مجموعه های زیاد و متنوعی را در نظر بگیریم.

حالا این امکان را در کنار بی نهایت بودن محتوا قرار دهید؛ ببینید که ما می توانیم بیشترین توضیحات و اطلاعات را در یک صفحه به مخاطبان ارائه دهیم و هر جا که از نظر مخاطب نیاز به توضیحات بیشتری داشته باشد این لینک ها هستند که او را به مطالب کامل تر و جامع تر هدایت می کنند تا جایی که تمام آن چیزی را که می خواهد درباره ما، محصول یا خدمات ما بداند را به دست می آورد.

 • امکان نشر آسان:

شما فقط یک نسخه از کاتالوگ را در اختیار دارید و آن را می توانید به بی نهایت نفر از مخاطبان خود ارسال کنید.

حالا بیایید روش های ارسال را با هم ببینیم:

ارسال از طریق QRcode؛ این روش را حتما این روزها زیاد دیده اید و با آن آشنا هستید یک بارکد مربع شکل که با گوشی تلفن همراه اسکن می شود و به راحتی و در عرض چند ثانیه کاتالوگ را به گوشی همراه مخاطب شما انتقال می دهد.

در نمایشگاه ها، فروشگاه ها، رستوران ها و بسیاری از مکان هایی که نیاز به کاتالوگ دارند QRcode ها هم وجود دارند.

تقریبا همه افراد کارکردن با این بارکد را بلد هستند و اگر هم بلد نباشند با یک خط نوشته زیر آن می توان روش کارکردن با آن را آموزش داد. فقط کافی است تلفن همراه را از جیب خود در بیاوریم و با دوربین آن QRcode را ببینیم حالا تمام کاتالوگ بر روی گوشی ما قابل مشاهده و ذخیره است.

فرض کنیم ما یک فروشگاه و نمایشگاه مبلمان خانگی داریم و یا یک عطاری داریم. در فروشگاه مبل محصولات زیادی داریم ولی فضای کافی برای نمایش همه آنها نداریم از طرفی هم بازدید کنندگان زیادی داریم که وقت و حوصله توضیح کامل هر محصول آن هم روزی صدبار را نداریم. یا در عطاری محصولات زیادی داریم که فرصت توضیح تک تک آنها را برای مخاطب خود نداریم و حتی مخاطب هم نمی تواند این توضیح را از ما بخواهد چون زمان محدود است. قیمت پرسیدن را هم به همه ی اینها اضافه کنید.

حالا اگر بازدید کننده ما بتواند همه ی توضیحات درباره همه ی محصولات ما را در تلفن همراه خود داشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟! خی معلوم است ما فروش بیشتری خواهیم داشت.

دیگر نیاز نیست همه چیز را توضیح دهیم. فرض کنید اگر برای یک مشتری بنشینید و همه چیزی را که نیاز دارد درباره یک محصول بداند توضیح دهید. احتمال فروش آن محصول توسط شما زیاد می شود زیرا که تنها دلیل نخریدن ابهام است. اگر شما با توضیحات خود ابهامات موجود در ذهن مخاطبتان را از بین ببرید احتمال خرید او بسیار بالا میرود.

شما همیشه حوصله ندارید این کار را انجام دهید. اما اگر یکبار که حوصله این کار را دارید جلو دوربین بنشینید و برای دوربین توضیح دهید و آن توضیح کامل و با حوصبه را به میلیون ها مخاطب نشان دهید دقیقا مثل این می ماند که برای همه ی آنها نشسته اید و با حوصله توضیح داده اید.

هر روز و هر ساعت برای تمام مشتریانتان؛ بی نظیر نیست؟ فکر می کنید این کار چه تاثیری بر فروش شما می گذارد؟

بازدید کننده نمایشگاه شما می تواند به منزل برود و تمام مخصولات شما را ببیند آن هم با توضیحات خوب شما. محصولات را با هم مقایسه کند قیمت آنها را به صورت لحظه ای ببیند. دیگر ابهامی در ذهن او وجود ندارد. 

ارسال از طریق شبکه های اجتماعی:

همه ما از اهمیت شبکه های اجتماعی در تجارت با خبر هستیم. در شبکه های اجتماعی هر اندازه که ما بتوانیم از امکانات بهتری استفاده کنیم سهم بیشتری از مخاطبان آن شبکه را خواهیم داشت.

کاتالوگ HTML را می توان در تمام شبکه های اجتماعی استفاده کرد و ساده تر از آن چه فکر کنید آن را به دست مخاطبان خود برسانید.

فقط کافی است لینک آن را در هرکجا که می خواهید قرار دهید آن وقت کاتالوگ پیشرفته و پر محتوای خود را به سادگی به دست مخاطبان خود می رسانید آن هم در حالی که کاتالوگ شما زنده است و هر لحظه می توانید آن را ویرایش کنید مثلا روزانه قیمت های جدید را در آن قرار دهید.

اگر اینستاگرام استفاده می کنید اهمیت استوری را حتما درک کرده اید. شما می توانید در هر استوری از مخاطب بخواهید با بالا کشیدن صفحه کاتالوگ HTML شما را نیز مشاهده کند و در تلفن همراه خود ذخیره نماید.

اینکه شما از امکانات بیشتری در استوری های خود نسبت به رقیبانتان استفاده می کنید موجب فروش بیشتر شما نسبت به آنها می شود.

 

 • ارسال از طریق پیامک:

به هر روشی که شما بتوانید پیامی را به دست مخاطب خود برسانید می توانید کاتالوگ دیجیتال HTML را نیز انتقال دهید.

یک پیامک ساده می تواند حامل لینک کاتالوگ شما باشد. بهترین بستر برای مشاهده کاتالوگ دیجیتال HTML صفحه تلفن همراه است. پیامک می تواند کاتالوگ دیجیتال را به سادگی به تلفن همراه مخاطب شما انتقال دهد.

شما می توانید شماره موبایل مشتری را بگیرید و در همان لحظه کاتالوگ را برای او ارسال کنید. یا اینکه به صورت دوره ای برای شماره موبایل مشتریان خود کاتالوگ دیجیتال ارسال نمایید.

از امکانات پنل های پیامک نیز می توانید برای اینکار استفاده کنید. مانند ارسال انبوه به بانک های اطلاعاتی؛ فرض کنید شما فروشنده پنجره های دوجداره هستید و برای محصولات خود کاتالوگ دیجیتال اینترنتی طراحی کرده اید. حالا نوبت به این رسیده که شما کاتالوگ های دیجیتال خود را به دست مخاطبانتان برسانید.

می توانید خودتان بانک اطلاعات تماس سازندگان ساختمان در تهران را بسازید به این شکل که از منابعی مانند سایت کتاب اول، برترین ها و حتی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام شماره موبایل سازندگان و انبوه سازان ساختمان را استخراج می کنید و در یک فایل متنی ساده ذخیره می کنید.

اکنون شما بانک اطلاعاتی خوبی از تعداد زیادی از سازندگان ساختمان را در اختیار دارید و اگر برای آنها کاتالوگ دیجیتال HTML ارسال کنید می توانید تمامی محصولات خود را با جزئیات کامل به آنها معرفی کنید آن هم با ارسال یک پیامک متنی ساده که حامل لینک کاتالوگ دیجیتال شما است.

حتی شما می توانید بانک اطلاعات تماس سازندگان ساختمان را خریداری کنید. بعضی از شرکت ها این کار را برای ما آسان کرده اند و فعالیت اصلی آنها جمع آوری شماره موبایل اصناف مختلف است و با هزینه ای منطقی این شماره ها را می فروشند. فرض کنید در همین زمینه ای که مثال زدیم شما به 3700 شماره موبایل از مخاطبان هدف خود دسترسی داشته باشید. در بدبینانه ترین حالت تبلیغاتی 2% بازخورد فروش دارید که می شود 74 مشتری و این نتیجه بسیار خوبی است و ممکن هست این بازخورد بیشتر از اینها باشد.

در پنل های پیامکی شما می توانید پیامک را به صورت منطقه ای ارسال کنید. مثلا ارسال پیام فقط در منطقه 6 تهران. در این حالت شما به تمام کسانی که در منطقه 6 تهران زندگی می کنند کاتالوگ دیجیتال ارسال کرده اید.

حتی می توانید پیامک ها را بر اساس جنسیت ارسال نمایید و یا یک دکل مخابراتی را انتخاب نمایید و بگویید هر کس امروز از این دکل آنتن موبایل گرفت پیامکی برای او ارسال شود و در حقیقت کاتالوگ دیجیتال خود را برای آنها ارسال نموده اید.

با استفاده از این ابزارها شما می توانید بازاریابی خوب و متنوعی داشته باشید.

 

 • ارسال از طریق کارت ویزیت

با چاپ QRcode بر روی کارت ویزیت شما می توانید کاتالوگ دیجیتال HTML خود را در اختیار مشتریانی قرار دهید که به آنها کارت ویزیت میدهید.

در نمایشگاه ها، فروشگاه های و هر جایی که شما می توانید به صورت حضوری با مخاطبان خود در ارتباط باشید این امکان را دارید که با دادن یک کارت ویزیت به مخاطب خود کاتالوگ خود را هم داده باشید. حتما به خاطر دارید که کاتالوگ دیجیتال قابل ویرایش است . مشتری شما هر زمان که بخواهد می تواند با همان کارت ویزیت از تمامی تغییرات کار شما مطلع شود. مانند: تغییر قیمت ها و یا محصولات جدید و همینطور تخفیفات و شیوه های فروش جدید شما.

 

 • ارسال کاتالوگ همراه با محصول

این امکان هم بی نظیر است و به فروش شما کمک زیادی خواهد کرد. کافی است با چاپ QRcode بر روی بسته بندی محصولات خود و یا چاپ لیبل روی محصولات این کار را انجام دهید.

حالا هر مشتری که محصولی را از شما خریداری کرده است می تواند تمامی محصولات شما را در تلفن همراه خود مشاهده کند، در شبکه های اجتماعی شما عضو شود از تخفیفات با خبر شود و بسیاری از مزایای دیگر.

 

 • ارسال از طریق تبلیغات سنتی

هر کجا QRcode شما باشد کاتالوگ شما هم همانجاست. در تمامی تبلیغات سنتی می توان از QRcode استفاده کرد.

تراکت ها می توانند کاتالوگ 100 صفحه ای شما را با کلی ویدئو و تصویر به مخاطبان برسانند آن هم کاتالوگی که هر لحظه قابل ویرایش است.

بروشورهای نمایشگاهی هم می توانند اینکار را انجام دهند. حتی بیلبوردهای خیابانی و استند های نمایشگاهی هم این قابلیت را دارند. از همه جالب تر این است که شما فقط یکبار هزینه طراحی کاتالوگ دیجیتال را پرداخت می کنید و سال ها می توانید به هر تعداد که بخواهید از آن ارسال کنید چه 1 عدد چه 86 میلیون ارسال تفاوتی نمی کند و شما هیچ هزینه ای برای تعداد ارسال کاتالوگ پرداخت نمی کنید. 

دقیقا برعکس کاتالوگ های چاپی که هر عدد کاتالوگ که به مخاطب داده میشد هزینه ای برای ما به همراه داشت.

 

 • ارسال از طریق هدایای تبلیغاتی

چاپ برچسب و چسباندن آن روی هدایای تبلیغاتی یکی از راه های ارسال کاتالوگ دیجیتال است.

سایز هدیه مهم نیست چون شما می توانید برچسب ها را با هر ابعادی که بخواهید چاپ کنید. فرقی نمی کند شما سررسید هدیه میدهید و یا خودکار. حتی تیشرت و لباس کار هم می تواند QRcode را همراه خود داشته باشد.

ارسال کاتالوگ های دیجیتال به همراه هدایای تبلیغاتی حس خوبی را در مخاطب نسبت به محصولات شما ایجاد می کند.

از طرفی هدیه تبلیغاتی مدت زمانی همراه مخاطب شما هست و او در این مدت هر لحظه ای که بخواهد می تواند به کاتالوگ اینترنتی شما دسترسی داشته باشد.

 

 • ارسال کاتالوگ دیجیتال از طریق Email

شاید از این موضوع بی اطلاع باشید که رتبه اول بازدهی تبلیغات در جهان متعلق به ایمیل مارکتینگ است یا همان بازاریابی از طریق ارسال ایمیل.

برخی بر این باور اند که در ایران ایمیل مارکتینگ تاثیر خوبی ندارد، اما این تصور واقعیت ندارد. دلایل آن را با هم بررسی می کنیم:

مهمترین دلیل استفاده شرکت ها و فروشگاه های بزرگ از ایمیل مارکتینگ است. دیجیکالا، اسنپ و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و معتبر از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند و این نشان دهنده موثر بودن آن است.

اگر برای کسب و کار خود تبلیغات می کنید هرگز از  ایمیل مارکتینگ غافل نباشید.

دلیل دیگر این که استفاده از ایمیل شاید در گذشته در کشور ما مرسوم نبوده ولی امروز همه از ایمیل استفاده می کنند زیرا امروزه ایمیل هویت افراد در اینترنت است و همه ما مجبوریم از ایمیل استفاده کنیم.

ایمیل در اینترنت حکم کارت ملی را دارد و هویت افراد به وسیله آن شناخته می شود. همانطور که کارت ملی در دنیای حقیقی ضرورت دارد استفاده از ایمیل هم در دنیای اینترنت ضرورت دارد. کمتر کسی را امروزه می شناسیم که از ایمیل استفاده نمی کند.

یکی از راه های ارسال کاتالوگ دیجیتال ارسال از طریق ایمیل است. جمع آوری بانک ایمیل کسب و کارها دقیقا مشابه روش جمع آوری بانک اطلاعات تماس است و مانند  آن بانک های آماده ایمیل اصناف گوناگون هم در شرکت های تبلیغاتی موجود است و قابل خریداری می باشد. حتی با پرداخت هزینه ای اندک می توان بانک ایمیل اصناف را از خود وزارت صنعت نیز خریداری کرد.

استفاده از ایمیل مارکتینگ و ارسال کاتالوگ با آن برای کسب و کارهایی که محصولات صادراتی دارند بسیار موثر است. شما می توانید از این طریق کاتالوگ خود را برای مشتریان بالقوه خود در سراسر جهان ارسال کنید. یا حتی این امکان می تواند محرکی برای این باشد که شما در کسب و کار خود به فکر صادرات بیوفتید.