بازارهای مربوط به محصولات غیر غذایی پس از مدتی اشباع می گردد و به قول معروف “دیگر بازار کشش تولید را ندارد”. در بازاریابی با اهداف دراز مدت باید نقش تحقیقات بازاریابی را به خوبی درک کرد. بازاریابی یک کار آماری و اطلاعاتی است که نمی توان به هیچ وجه نقش تحقیقات را در آن نادیده گرفت.

تحقیقات بازاریابی دایره ی بسیار گسترده ای دارد و ما در اینجا قرار است فقط به یکی از فرآورده های آن اشاره کنیم.

“کشف بازارهای جدید تبلیغاتی” یکی از فرآورده های گران بها از تحقیقات بازاریابی می باشد. همانطور که گفته شد اکثر بازارهای غیر غذایی با گذشت زمان اشباع می شوند و دیگر ظرفیت بازاریابی در آنها وجود ندارد. تحقیقات بازاریابی با بررسی دائمی بازار می تواند بازارهای جدیدی را برای عرضه محصولات پیدا کند. مثلا کارخانه ای که چند نوع پارچه تولید می کند شاید با افزایش رقیبانش سهم کمتری از بازار را در اختیار داشته باشد. تحقیقات بازاریابی برای این کار ابتدا به دنبال بازرهای جدیدی می گردد که این محصول قابلیت استفاده در آنجا را داشته باشد و یا مصرفی مشابه پیدا می کند. اگر از یافتن بازار جدید نا امید شود به دنبال پیدا کردن مصرفی جدید می رود؛ روی آن کار می کند فرهنگ سازی انجام می دهد و به مرور زمان و با استفاده از تبلیغات عمومی بازاری جدید برای آن محصول ایجاد می کند.

تحقیقات بازاریابی و کشف بازارهای جدید در هر کسب و کاری امکان پذیر است چه یک کارخانه بزرگ با محصولات زیاد و چه یک کسب و کار کوچک با چند محصول جزئی ، تفاوتی در تحقیقات وجود ندارد ولی کیفیت آنها متفاوت است. هر تجارتی می تواند برای کسب و کار خود یک واحد تحقیقات بازاریابی ایجاد نماید و یا از مشاوران مربوط به این کار استفاده کند؛ تا همیشه به بازار و میزان فروش کالای خود اعتماد داشته باشد.

اگر در کسب و کاری اعتماد به بازار وجود داشته باشد میزان تولید و شکل مدیریت آن تغییر خواهد کرد و این امر موجب توسعه آن تجارت می شود. پس با رصد دقیق بازار و انجام کارهای تحقیقاتی در امر بازاریابی فروش محصولات خود را تضمین کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *